
Uvildig analyse af dagligvarebutikkers økonomiske robusthed ved omsætningsfald
Af Mogens Bjerre, lektor på CBS1, 4. marts 2026
DSK har stor og specifik viden om emner af særlig relevans for dagligvaremarkedet.
Denne viden stiller vi gerne til rådighed. Informationerne her er primært faktuelle, og vi håber, at de kan være nyttige for journalister, studerende, myndigheder og medlemmer.
DSK’s holdning til emnerne kan læses under Politik og Holdninger.
DSK retter særlig fokus på visse temaer, som har en stor betydning for vores medlemmer. Disse skifter i takt med lovgivningen også gør det.
Grænsehandelen er et af de seneste mange års mest debatterede politiske emner. Skiftende regeringer har truffet beslutninger om afgifter på en lang række dagligvarer af fiskale hensyn og – i hvert fald – argumentationsmæssigt også delvist ud fra et sundhedspolitisk synspunkt.
En af vejene til at opnå sundhed går gennem maden. Danskerne er imidlertid udfordret på tid, som betyder, at alting skal gå mere og mere hurtigt. Forbrugerens hverdag, rutiner, viden og øvrige adfærdsmæssige vaner er afgørende for valget af mad..

Af Mogens Bjerre, lektor på CBS1, 4. marts 2026
Så er Japan ved at sænke momsen på fødevarer - vil midlertidigt havne på 1%
#dkpol
#dkbiz
Victim blaming - når et offer får skylden for kriminaliteten!
Anmeldte butikstyverier er steget næsten 80% på en håndfuld år. #dkbiz bruger store summer på at forebygge kriminalitet, men alt for ofte mødes man med: Måske det er butikkens egen skyld!
Læs fælles indlæg med
For to år siden opfordrede myndighederne os alle til at opbygge et “prepper-lager.” Opfordringen blev gentaget sidste år.
Husk at nyde mad og drikke FØR dit lager bliver til #madspild og fyld så dit lager op igen.
#dkpol
#dkbiz
#StopSpildAfMad
Læs indlæg af @SelinaJuul og
Særdeles positivt med ny skatteminister @engelschmidt, der har fokus på den massive kriminalitet i dele af kioskmiljøet allerede på dag 33 som minister.
Desværre kommer den massive kriminalitet ikke bag på mig, men hepper på fremskridt
#dkpol #dkbiz
EU vil tvinge flere genbrugsflasker ind i Danmark. Men hvad nu, hvis vi allerede har en bedre løsning?
Danmark er blandt verdens førende, når det gælder pant og genanvendelse.
♻️ 2,2 mia. flasker og dåser returneres hvert år.
♻️ 99,7 % bliver genanvendt til nye emballager.
♻️
I en ny dom udskriver retten bøder for ½ mia. kr. og fængsel i syv år.
Det er vigtigt i kampen mod illegal handel og fusk med afgifter mv., der rammer statskassen og lovlydige butikker.
Til #dkpol: Husk nok af ressourcer til bekæmpelse af kriminalitet.