Spring til indhold

Netbutikker skal informere om ny klageportal

Alle danske og europæiske netbutikker skal fremover oplyse forbrugerne om deres klagemuligheder på tværs af EU’s grænser. På Forbruger Europas hjemmeside kan virksomhederne fra i dag se, hvordan de nemt

Alle danske og europæiske netbutikker skal fremover oplyse forbrugerne om deres klagemuligheder på tværs af EU’s grænser. På Forbruger Europas hjemmeside kan virksomhederne fra i dag se, hvordan de nemt kan leve op til de nye regler.

Forbrugerne får med en ny, fælles europæisk klageportal mulighed for at klage direkte til virksomheder i andre EU-lande. Den nye portal åbner den 15. februar, men allerede nu skal alle netbutikker klart og tydeligt oplyse forbrugerne om deres klagemuligheder og linke til portalen.

Hensigten med den europæiske klageportal er at gøre det nemmere for både forbrugere og netbutikker at håndtere klagesager på tværs af grænserne.

Forbruger Europa, der er kontaktpunkt i Danmark for de nye regler, har på sin hjemmeside, www.forbrugereuropa.dk, lagt information ud, som kan hjælpe danske netbutikker med at leve op til de nye informationskrav.

Læs mere om kampagnen her.

 

Del:

RELATEREDE NYHEDER

Familie handler
Pressemeddelelser

Ingen aprilsnar: Svenskerne sænker momsen på fødevarer og udstiller behovet for at gøre det samme i Danmark

Danskerne betaler nogle af Europas højeste fødevarepriser, og det skyldes ikke mindst den danske fødevaremoms, der er Europas højeste. I Sverige er momsen i forvejen lav, og nu sænkes den til kun 6 procent mod 25 procent i Danmark. Det skaber en uholdbar situation for den danske dagligvarehandel, lyder det fra De Samvirkende Købmænd (DSK). De høje fødevarepriser i Danmark

Nyhedsbrevet for selvstændige købmænd: