Spring til indhold

Hold øje med tag-selv-brød!

Mange kunder er glade for selv at vælge brød fra butikkernes hylder med friskbagt (bake-off) brød. Det er bare ikke altid lige hygiejnisk den måde selvbetjeningen foregår på. Fornylig blev

Mange kunder er glade for selv at vælge brød fra butikkernes hylder med friskbagt (bake-off) brød. Det er bare ikke altid lige hygiejnisk den måde selvbetjeningen foregår på.

Fornylig blev det – igen – afsløret i en dagligvarebutik, at en stor del af kunderne ikke bruger handsker eller tænger, når de tager uindpakket brød. Der kan overføres sygdomme, hvis håndteringen ikke foregår hygiejnisk forsvarligt.

Uanset, om der er tænger, handsker m.v. til rådighed for kunderne, skal selvbetjeningen være overvåget. Vi henleder derfor opmærksomheden på retningslinjerne, der er beskrevet i Branchekodens afsnit ”Salg af uindpakkede fødevarer ved selvbetjening”.

Følges retningslinjerne ikke kan det medføre, at Fødevarestyrelsen forbyder selvbetjent brødsalg.

Del:

RELATEREDE NYHEDER

Kunde og medarbejder ved køledisk i en købmandsbutik
Pressemeddelelser

Markant skifte i danskernes kriseberedskab

Nye tal fra De Samvirkende Købmænd viser, at de seneste måneders dronehændelser over danske havne, lufthavne og militære anlæg har fået mere end fire ud af ti danskere til at ændre holdning til kriseforberedelse. Enten har de allerede opbygget et nødlager – eller de overvejer det nu alvorligt. Samtidig er kendskabet til myndighedernes anbefaling om at have forsyninger i tre

Nyhedsbrevet for selvstændige købmænd: