Spring til indhold

Kåring af “Bedst til nøglehullet 2014”

11 detail- og på farten-kæder har i uge 18-20 dystet om, hvem der skal løbe med titlen ’Bedst til Nøglehullet 2014’. Kæderne har i perioden sat fokus på Nøglehullet med

11 detail- og på farten-kæder har i uge 18-20 dystet om, hvem der skal løbe med titlen ’Bedst til Nøglehullet 2014’. Kæderne har i perioden sat fokus på Nøglehullet med markedsføring og konkurrencemateriale.

Forbrugerne har stemt på ’Bedst til Nøglehullet 2014’ og dermed deltaget i konkurrencen om en herrefed middag for 10 personer med tv-kokken Claus Holm og gavekort fra flere af de deltagende kæder.

Nøglehulskåring
• Bedst til Nøglehullet 2014
• Vinderen af en HERREFED MIDDAG med tv-kokken Claus Holm

Vinderne kåres ved en event på Københavns Hovedbanegård tirsdag d. 3. juni fra kl. 11-17, hvor der uddeles gratis smagsprøver på nøglehulsmærkede fødevarer.

Fødevareminister Dan Jørgensen overrækker diplomer og præmier fra kl. 11:00.

Del:

RELATEREDE NYHEDER

Familie handler
Pressemeddelelser

Ingen aprilsnar: Svenskerne sænker momsen på fødevarer og udstiller behovet for at gøre det samme i Danmark

Danskerne betaler nogle af Europas højeste fødevarepriser, og det skyldes ikke mindst den danske fødevaremoms, der er Europas højeste. I Sverige er momsen i forvejen lav, og nu sænkes den til kun 6 procent mod 25 procent i Danmark. Det skaber en uholdbar situation for den danske dagligvarehandel, lyder det fra De Samvirkende Købmænd (DSK). De høje fødevarepriser i Danmark

Nyhedsbrevet for selvstændige købmænd: